През последното десетилетие разнообразието от туристически обувки нараства все повече. Дизайните стават все по-специализирани, взаимствани от други категории, като обувки за бягане или поход. Добрата новина е, че изборът е по-голям от всякога, но това от една страна прави процесът на селектиране по-труден и объркващ.
Много хора се справят с огромното разнообразие, купувайки модел, който харесват и към който се придържат година след година. Все пак, вероятно сте любопитни относно новите модели или ви е страх от преустановяване производството на вашите. Ето защо, ви предлагаме ръководство, което ще ви помогне при избора на туристически обувки.
Първо, трябва да се спрете на категория: ниски обувки за туризъм, високи обувки за туризъм или трекинг обувки.
Ниски туристически обувки
В сравнение с ботите, тези обувки са по-леки и по-гъвкави, но предлага по-малко стабилност при ходене. Бихте се спрели на тях, ако:
- Ще се придържате към точно определени маршрути и пътеки или ще поемате на по-кратки походи.
- Няма да взимате много багаж.
- С вас ще има опитен турист, който може да поеме част от багажа, ако вие не можете сами да носите всичко.
- Или просто глезените, стъпалата и краката ви са свикнали на големи натоварвания.
В рамките на тази категория, ще намерите обувки, които обикновена са изработени от текстил с кожа, велур или синтетични допълнения, които подобряват закрепването и прибавят допълнителна абразивна резистентност. Ще забележите, че много модели наподобяват обувките за бягане, докато други приличат на по-ниските версии на туристическите боти. Първите са по-леки и гъвкави, позволяващи по-бързо движение, но за сметка на това не толкова издръжливи и предлагащи силно закрепяне към различните терени.
Оставяйки настрана предназначението им, друг важен въпрос е свързан с подходящото време, в което може да използвате обувките. Ако ще ги носите най-много през лятото или в сухо и топло време, е препоръчително да изберете добре проветряващ се лек модел, с мрежа в горната част, който ще позволи на крака да диша.
От друга страна, ако ще ползвате обувките при влажно или студено време, най-добрата опция за вас са непромокаемите модели. Те ще предпазят краката ви в дъждовните, кални и мъгливи дни, както и през зимните месеци, когато вали сняг. Единственият минус е, че те тежат една идея повече и не са толкова проветриви, но разликата е едва доловима. Тези туристически обувки имат PU мембрана, поставена между външния слой и хастара, което ги предпазва от проникване на влага отвън навътре, но в същото време позволява на водните капки на изпаренията да преминават отвътре навън, че чорапите ви да не подгизват от пот. Обикновено, те включват ‛GTX’, което означава, че притежават същата Gore-Tex технология, която може да откриете в ски якето или дъждобрана си. ‘Outdry’ и ‘eVent’ са други добре познати водоустойчиви и проветряващи се алтернативи. Потърсете тези заглавия или просто „водоустойчив” – индикатор, показващ, че обувките се отличават с хидроизолационна система.
(Повече за мембраните сме писали в тази статия.)
Високи туристически обувки
Високите обувки или ботите са по-стабилни и предлагат повече опора за краката от ниските обувки. Понякога, те са просто тяхната по-висока версия и са създадени с малко по-твърда конструкция, предлагаща по-добре прикрепяне към различни терени. Разбира се, те са по-тежки обувки и ще имате нужда от тях, ако:
- Предприемете по-дълъг поход, включващ стръмни и екстремни терени.
- Носите умерено тежък багаж.
- Сте начинаещ или случаен турист, който се нуждае от по-голяма подкрепа, за развиване на мускули или е податлив на болки в глезените или коленете.
Подобно на обувките за туризъм, ботите обикновено също се изработват от тектил с кожа, велур или синтетични елементи, въпреки че делът на текстила в сравнение с този на другите материали е по-малък, за осигуряване на максимално здраво прикрепяне. Всички кожени варианти са на ваше разположение. Ще откриете, че моделите с твърда предна част, както и тези със запълнена или частична ранда (каучукови ленти или силно устойчив на износване материал) са по-предпочитани.
Вероятно е да откриете и по-добра защита за краката си под формата на леки пластинки в предната част на обувката, които предотвратяват натъртване. Голям процент от ботите в тази категория са водоуствойчиви, в случай че ви се наложи да предприемете една от онези няколкодневни екскурзии с променливо време.
Подходящи са за ползване през трите сезона, без зимата.
Трекинг обувки
Дълги, подходящи за много-дневни походи и носене на тежък багаж – това са четирисезонните туристическите обувки или както обикновено ги наричат – трекинг обувките. Те са здрави и могат да се справят с всички видове терени и метеорологични условия. Те са по-високи и твърди от трисезонните обувки, и логично предлагат по-добро закрепване. Имат по-дебели и агресивни ходила, по-добре защитени са. Често се ползват и като обувки за сняг. Разбира се, те са сравнително по-тежки, заради което добре трябва да помислите каква нужда ще имате от тях.
Спокойно може да ги ползвате и през четирите сезона.
Други опции:
Обувките за алпинизъм
Създадени са за екстремни условия и алпийски терени. Те са по-високи, по-твърди, непромокаеми, изолиращи, със сменяеми облицовки. Изключително удобни са при зимни услови.
Обувките за подход
Те са хибриден вид между туристически обувки и еспадрили, и традиционно се ползват от алпинисти за преминаване през скалист терен към мястото за катерене. От там и името им. Връзките им обикновено са разположени надолу към пръстите, което позволява по-добър контрол, предпазващи ранда и „лепкава” гума на подметките за по-лесно задържане на скалите. Тази гума е мека и не толкова трайна, така че при един по-дълъг поход доста бързо ще се износи.
Аква обувки
Много „водни” обувки и сандали се предлагат за прикрепяне по време на рафтинг пътувания или поход през каньони. Когато търсите такива, трябва да обърнете внимание на защитата на петите, която трябва да прилепя плътно, както и на отводнителните възможности. На ходилата често има лепкава гума за сцепление на мокри скали, както и по-груба гума за по-добра издръжливост.
Избрахте си обувка – но пасва ли ви?
Заради това, че ще прекарвате много време с тези обувки или боти, най-важното нещо е те да ви стават и да са ви удобни. Когато обуете обувките си, още в магазина, е хубаво да направите няколко крачки преди да се впуснете в туристическо приключение. Опитайте да направите това в края на деня или след някаква дейност, когато краката ви ще бъдат по-подути от умора, точно каквито ще бъдат и по време на екскурзията. Ето някои неща, на които да обърнете внимание:
- Когато обуете обувката (не забравяйте да сложите допълнителните стелки, ако ползвате такива), краката ви не трябва да се чувстват като в преса. Не говорим обувките да ви хлопат или да се чувствате сякаш краката ви плуват в тях, но все пак не трябва да усещате напрежение.
- Добър начин да проверите дължината на обувката е да стоите изправени в незавързани обувки, а после да плъзнете крака си напред, докато не докосне върха. Би трябвало спокойно да можете да промъкнете показалец между вашата пета и тази на обувката.
- Щом завържете обувката си, трябва да имате усещане на плътност, да не се плъзгате напред-назад. Разбира се, не бива да е и прекалено стегнато, да спира кръвообръщението или да предизвиква горещи вълни.
- Не трябва да усещате обувката хлабава, когато вървите. Това може да доведе до разни наранявания по време на похода.
Може би няма само един отговор
Понякога, просто се нуждаете от повече. Може да сте планирали дълго и мъчително пътуване, което да завърши с къмпинг, за което ще ви трябва туристически боти, но после да преминете и към по-леки и кратки разходки, за които са подходящи ниските обувки за лек туризъм. Може да стигнете до каньона с туристически обувки, а после да обуете здрави сандали, навлизайки в дълбоки до кръста води, буквално. Ето защо, ако бюджетът ви позволява, си вземете два чифта туристически обувки. В противен случай, определете вида туризъм, който ви влече най-много и си купете обувки, подходящи за него. Така или иначе, обаче, каквото и да носите на краката си, важното е да излезе от вкъщи и да се наслаждавате на живота, нали така?