Хамаците стават все по-популярни сред туристите и къмпингарите като средство за нощуване сред природата. Нищо не може да се сравни с удобството на хамака и сънят в него. Той не само те държи далеч от мръсотията и прахта, но и те предпазва от насекоми и природните елементи. Ако все още не сте фен на хамаците, прочетете докрай тази статия и това може да се промени!
Основни параметри
Всеки, който иска да си купи хамак, трябва да следва няколко основни неща:
Размери на хамака
Едно от нещата е колко да бъде широк той? Има разбира се, най-различни размери хамаци и тяхната широчина варира от 80 см до около 240 см. Като хамак с широчина от 160-200 см може да побере както сам човек, така дори и двойка. За сам човек не е нужно хамакът ви да е толкова широк, но пък и това зависи колко искате да се ширите докато спите.
Дължините на хамаците варират в по-малки граници. Разбира се, по-високите от вас трябва да се ориентират към такива с дължина повече от 240 см. Но отново това зависи до голяма степен от личните предпочитания. Най-добрият начин да определите в какъв по размер хамак се чувствате най-добре, е като опитате лично.
Система за окачване
Окачването на хамака изисква система от въжета и карабинери. Понякога те се продават в комплект, но някои производители предлагат единия или двата от тези артикули поотделно. Цялостната система трябва да включва носещи въжета, помощни въженца и синтетични ленти за дърветата. Не е задължително да имате всички тези неща, но най-добре е да се уверите, че нищо не ви липсва преди да излезнете сред природата.
Няколко съвета при пазаруване:
- Гледайте да има повече точки за закрепване – това позволява по-голяма гъвкавост при окачване и повече възможности за настройка.
- Гледайте въжетата да не са прекалено еластични – при по-голяма еластичност може да се озовете на земята.
- Лентите или примките, с които се закрепя хамака за дърветата е хубаво да са поне 2 см широки, за да не ги нараняват, след като хамакът е натоварен.
Товароносимост на хамака
Теглото, което хамаците могат да поемат също варира в широки граници – от 70 кг до около 220 кг. Така че обръщайте сериозно внимание на този показател, когато си избирате такъв. Ако възнамерявате често да го използвате и то заедно с вашата половинка, тогава най-добре е хамакът ви да понася по-голямо натоварване. И друго важно нещо, имайте предвид, че този показател за тегло се отнася за статично натоварване. Всяко движение и подскачане нагоре-надолу скъсява живота му.
Тегло на хамака
Има хамаци, които са много леки на тегло – до около 200 гр.! По-леките са по-къси и по-тесни от другите, така че пазарувайте внимателно. Добавете към това тегло и системата за окачване, която ще тежи също към 300-400 грама и ще получите общото тегло на хамака. По-ниското тегло обикновено е желателно, когато смятате да го носите в раницата си по време на преходи. Друг е въпросът, ако искате хамак за градината си или за къмпинга, до който ще ходите с кола. Тогава теглото не е от значение и може да обърнете внимание повече на удобството.
Допълнителни опции към хамака
Има някои допълнения, които могат да увеличат удобството ви, докато използвате хамак:
Защита от насекоми
Някои модели имат към тях мрежа за защита от насекоми. Така когато спите няма да ви притесняват комари и други досадни буболечки. Ако пък мрежата ви създава клаустрофобия, някои хамаци са третирани с репелент против насекоми, може да се ориентирате към такъв модел.
Изолация
Материалът, от който са направени повечето хамаци е лек и дишащ найлон. Той ви пази хладно през летните месеци – доста по-хладно отколкото като сте в затворена палатка. Затова за спане при ниски температури или ветровито време трябва да се затоплите с допълнителни аксесоари, като изолационни завивки отдолу и отгоре. Важното в случая е да поставяте изолацията под хамака, а не директно под вас. Това се прави, защото тялото ви я притиска и компресира, и така намалява изолационните и свойства. Същото се случва и при спалните чували, затова се използват постелки.
Спане при дъжд
Винаги може да се случи неочаквано да завали и затова е най-добре да сте подготвени за това. Някои производители предлагат и водоустойчива тента към хамака, която е проектирана специално да защитава спящия в него от всичко, което Майката Природа може да ви изпрати.
В общи линии това са основните неща, които трябва да знаете за избора на хамак. Можеби сега ще решите да си купите такъв...?