Продължаваме с втората част от представянето на десет от местата на нашата планета, които все още остават диви. Надяваме се ние хората да успеем да съхраним тази тяхна красота и да и се наслаждаваме, без да оставяме своя отпечатък върху нея.
Пустинята Сахара
Сахара може да е втората най-голяма пустиня на света – Антарктика със своя климат и оскъдни валежи е на практика най-голямата пустиня. Но пък Сахара е най-голямата, когато мислите за конвенционална пустинна екосистема. С девет милиона квадратни километра безплодна земя изпълнена с изваяни от вятъра пясъчни дюни, тук денем температурите достигат такива стойности, че суровите сухи условия са меко казано неприветливи за повечето цивилизации – диво е, защото повечето хора не могат да живеят тук.
Пустинята Гоби
Намираща се в Монголия, най-голямата пустиня в Азия всъщност расте, защото пясъците завземат все повече тревисти територии от Северен Китай. Това не е никак добра новина за Китайските фермери. Можеби това е начинът на Майката Природа да си върне дивите територии – като ги направи непосилни за живот за хората.
Амазония
Вярва се, че за повечето от болестите на човечеството може да бъде намерен лек в дъждовните гори по поречието на река Амазонка – най-голямата територия дъждовни гори в света, обхващаща по-голямата част от северната територия на Южна Америка. И много организации се борят това да се запази така, тъй като Амазония е под постоянната заплаха от обезлесяване от страна на дърводобивната индустрия и животновъдството, наред с другите последици от човешкия прогрес.
Папуа Нова Гвинея
Околната среда на Папуа Нова Гвинея е и нейния защитен механизъм. Нейният неравен терен от вулканични хълмове и гъста тропическа гора правят трудно експоатирането на природните и ресурси от външни компании. Трудно е също и установяването на пътна мрежа. Което от своя страна е направило така, че по-голямата част от тази територия да остане непокътната.
Дълбините на океана
Удивително е, че с всичко, което човек е направил, за да насели по-голямата част от териториите на сушата, около 70 процента от Земята си остава незаселена, тъй като е вода. Океаните, просторни и необятни, са места изпълнени с неща, за които вероятно все още не знаем. Отнело е векове на човека да изучи най-дълбоката му част – Марианската падина, като се има предвид, че сме видели само една малка частица от него. Съществува един съвсем отделен свят, намиращ се в нашия свят, който чака да бъде изучен. Или пък ще си остане така завинаги...?
Надяваме се да ви е харесало представянето на десет от местата по нашата планета, които за сега остават диви. Да си пожелаем да се докоснем до тях, а ако вече сте го направили, споделете преживяванията си.