И в предишни статии сме засягали темата за облеклото и как трябва да се обличаме през различните сезони на годината и в различните атмосферни условия. Сега, когато всички сме подложени на големи жеги, темата за това какво да обличаме пак е актуална.
Преди време концепцията беше ясна – дрехите да са в бяло, за да не привличат слънчевите лъчи и да са свободни около тялото. С развитието на технологиите започнаха и подобренията по отношение на материите и сега всеки спортист или турист знае, че дрехите, които са в непосредствен допир до кожата, трябва да са от материя, която извежда потта навън. Но производителите на спортно облекло продължават да търсят нови технологии и да разработват нови материи, така че дрехите да пазят спортуващия сух и едновременно с това да го охлаждат.
За целта се изпробват най-различни материали – от черупки на кокосови орехи до утайка от кафе или различни полимери. Всичко, от което може да се произведе материя, която да отвежда колкото се може по-голямо количество пот от тялото и да дава усещането за охлаждане.
Една от последните технологии включва материя, която е третирана с Ксилитол (Xylitol), за да реагира на потта. Твърди се, че тя може да намали телесната температура с два градуса. Друга технология е използването на вулканичен материал, за да се създаде материя, която съхне бързо.
Въпреки подобни твърдения на различни производители на спортно облекло, остава спорен въпросът доколко ефективни са те наистина. А основен проблем за това е липсата на достатъчно изследвания над хора използващи такова облекло, твърдят учени.
Ключовият фактор за това потенето да бъде ефективно, е потта да се изпарява. Ако тя се събира по дрехите или се стича по човека и капе на земята, тогава няма пренасяне на енергия. Затова учените и производителите на спортно облекло се опитват да променят въздушната микросреда между кожата на атлета и неговата дреха. С отвеждането на водата от кожата се намалява влажността и се увеличава изпаряването, което помага за охлаждане на кожата.
Ако дрехата ви помага да чувствате малко повече хлад, то тогава при всякаква активна дейност ще изразходвате по-малко енергия от обичайното и ще се възстановявате по-бързо. Според експертите, другите стратегии за охлаждане са по-важни. Начело в списъка са аклиматизацията и хидратацията. И разбира се са прави. На човек са му необходими няколко седмици да се аклиматизира напълно към условията, но все пак имайте предвид, че който и да било професионален атлет или обикновен любител на спорта, не може да се представя еднакво добре в идеални атмосферни условия и в горещо и влажно време. И не забравяйте да приемате достатъчно течности, за да може да се хидратирате добре. Колкото повече се потите, от толкова повече течности имате нужда.
Така че взимайте всички необходими мерки, за да охлаждате тялото си в горещите дни, защото дрехата с климатик все още не е изобретена. Но изследванията продължават и се разработват все по-нови и по-добри материи за производство на спортно и туристическо облекло.