Сложете всичко на правилното място за ефективно пътуване. Когато видях един мъж с палатка, банджо и кученце, започнах да се чудя защо - защо толкова много от нашите, иначе разумни планински приятели искат да изразят себе си, показвайки своите външни „придобивки”, а не показвате вътрешното си аз? На първо място, това е въпрос на стил. Не става дума за якето, което сте облекли. Говоря за това, дали сте човек, който го прави да изглежда лесно или да изглежда грозно.
Има още един начин, по който може да погледнете на нещата - никога няма да сложите банан от външната страна на чантата си, нали? Тогава защо слагате бутилки с вода и камери там? Раниците и чантите са създадени, за да побират разни неща в себе си. Ако следвате това правило, не само ще бъдете стилни, а и раницата ви ще бъде по-удобна, понеже багажът ще бъде разположен равномерно върху рамката и нямате да се люлее безцелно навън. Ако всичките ви неща са вътре, няма да ви пречат или да паднат, да се закачат или намокрят някъде. Обърнете внимание на предимствата.
Изберете подходящата раница.
Няма само един единствен „инструмент”, подходящ за всяка работа, но все ще намерите една раница, която да ви е от полза в по-голямата част от пътуванията ви. Раница, която ще вземете на Хималаите, често би била същата, с която ще отидете на връх Ботев или на преход в Родопите. Искате нещо, което е достатъчно голямо да побере целия ви багаж и да бъде удобно при изкачване, но и достатъчно малко, за да не ви отклони от маршрута по някаква причина.
Подредете нещата си
Опитайте да разделите нещата си по категории. Нека първата се състои от малки вещи, от първа необходимост – храна, вода, фенер и т.н. Сложете ги в джоб с лесен достъп. Останалите ви неща ще се поделят в две категории – вещи, които могат да променят формата си (като яке, например) и вещи, които не могат (като бутилка с вода). Те се делят на леки и тежки.
Подредете по тегло
За да поддържате теглото на раницата си в баланс с центъра си на гравитация, е хубаво да поставите по-тежките неща в центъра на раницата, близо до гърба ви. Леките предмети могат да се сложат и в по-горните слоеве на чантата.
Запълнете празното пространство
Празните места са враг на добре пълната, балансирана раница. Вземете мека и лека вещ, като спален чувал или яке и го сложете на дъното. Отгоре поставете нещо тежко, после отново нещо леко, като комарник против насекоми например. Някои хора слагат всичко в торби, а след това подреждат самите тях. Торбите, обаче, превръщат меките неща в твърди и създават ненужно празно място. Колкото повече меки вещи взимате, толкова по-добре. Използвайте ги, за да запълните празни пространства и не се страхувайте да ги смачквате и тъпчете, те няма да се повредят.
Изключение в правилото
Както вече споменах много пъти, да събереш всичко в раницата си е страхотно, но както всяко нещо в живота и тук има изключения. Студените и железните предмети почти винаги пътуват отвън. Понякога, въжето и каската ви също трябва да са навън. Ако въжето не се побира, направете алпинистко руло и го сложете върху раницата. В крайна сметка, ако притежавате неща, които по никакъв начин няма да успеете да вземете със себе си, може би трябва да смените раницата с по-голяма.