Изследванията показват, че разходките из природата подобряване психическото здраве. Британски и американски учени са публикували ново проучване, според което груповите разходки сред природата помагат в борбата със стреса, като същевременно увеличават психическото благополучие.
Изследователи от университета в Мичиган и университета Edge Hill в Англия оценяват 1,991 участници в английската здравна програма, която организира близо 3,000 разходки седмично за повече от 70,000 редовни участници. Те открили, че разходките сред природата съдействат за по-малко депресия и смекчаване на негативните ефекти, причинени от стресовите събития в живота. Резултатите са публикувани в септемврийския брой от 2014 г. на Ecopsychology.
Sara Warber, доцент по семейна медицина в Медицинския университет в Мичиган и основен автор на изследването заяви, че голямата извадка е определящият фактор.
„Наблюдавахме поведението на голяма група хора, от която някои избраха да вървят, а някои – не”, казва тя. „След 13 седмици, тези, които се разхождаха поне веднъж седмично, показаха положителни емоции и по-малко стрес.”
Warber и съавторката Kate Irvine старши изследовател на социалната, икономическата и географската научна изследователска група в института James Hutton в Абърдийн, Великобритания препоръчват разходки в природата най-малко три пъти седмично, за да има ефект. Накратко, честите туристически излети са по-полезни от дългите, случайни разходки.
„Стресът никога няма да изчезне напълно, така че е важно да намерим начин, по който да се справяме с него,” каза Warber. „Разходките в природата са точно такъв механизъм – ползите не са само физически.”