Зимата е един от сезоните, през които планината е най-красива и туризмът по това време на годината може да ви зареди с много енергия е незабравими спомени. Знаем обаче, че планината също е сурова и опасна и за да си изкарате добре и да нямате неприятности, има много неща, които трябва да вземете предвид. Предлагаме ви малко информация, която се надяваме да е полезна на любителите на зимните планински преходи.
1. Определете кое върши най-добра работа за вас
Многократно сме писали коя екипировка за планина е най-добра, каква храна е най-подходяща за ядене, кои са най-добрите методи, за да запазите топлината на тялото си и т.н. и т.н. Тази информация е полезна, за да знаете какво да носите със себе си и какво да правите при студено време. Но в крайна сметка всичко опира до това да определите кое върши най-добра работа конкретно за ВАС. Ако за някой е достатъчно да спи само по термо бельо, това не означава, че и за вас това ще е достатъчно. Опитът е най-добрия учител. Намерете своите собствени граници на комфорт и се съобразявайте с тях. Не се сравнявайте с другите и това какво правят те.
2. За да запазите топлината си трябва да сте хидратирани
Това е нещо, което се струва странно на мнозина. Първото нещо, за което се сещате, когато мислите за това как да се стоплите, е какви чорапи да обуете, какви ръкавици да носите и т.н., но тези неща не помагат ако тялото ви е дехидратирано. Обезводняването ви кара да се чувствате студено и затова организмът ви трябва да е добре хидратиран в студено време. Така че запомнете: Пийте редовно течности!
3. Храната и правилното хранене са много важни
Заедно с хидратацията, яденето на подходяща храна и на подходящи интервали от време също помага да се стоплите. Туризмът и особено туризмът през зимата изгаря много калории и те трябва да бъдат наваксани. Храната ви трябва да е много калорична и да се храните редовно, за да поддържате топлината на тялото си и да се чувствате комфортно.
Времето на ядене е също от съществено значение. Ако изядете вечерята си прекалено рано, докато легнете да спите метаболизмът ви ще се е погрижил да изгорите всичко. Хапването на малко шоколад преди лягане ще поддържа метаболизмът ви в действие през повечето време на нощта.
И тук отново се връщаме на номер 1 – това, което върши работа при едни, няма непременно да върши работа и при вас. Така че най-добре определете какво работи най-добре за вас и се придържайте към този режим. Вслушвайте се в тялото си.
4. Планирайте напред
Зимното лагеруване изисква много по-прецизно и по-детайлно планиране от лагеруването през другите сезони на годината. Трябва да взимате предвид всичко – от маршрута до прогнозата за времето, от опасността от лавини до зимната екипировка, всички тези неща трябва да са ви ясни предварително. Опитайте се да предвидите и всички препядствия, на които може да се натъкнете. А за целта е необходимо да направите много подробно проучване.
5. Забавлявайте се!
След сигурността, най-важното е да се забавлявате. Все пак нали затова предприемате такива начинания. Забавно е да правите снежни фигури, да правите портрети в снега, да срещате интересни хора, с които да прекарвате времето си и да покорявате нови маршрути. Така че, ако това не ви е приятно, по-добре си намерете нещо друго за правене и не си губете времето.
Надяваме се с тази информация да помогнем да се чувствате по-добре в планината през зимата и да се наслаждавате на невероятната и красота.