Спортът водни ски има за своя родина САЩ и Австралия. В тези страни в древността туземните племена са правили първите опити да се плъзгат върху водната повърхност в крайбрежните райони, стоейки върху дървени плоскости, тласкани от скоростта, с която са се движели вълните към брега. Това предизвикало голям интерес сред изследователите, посетили тези райони, след като те били открити от първите мореплаватели.
През 40-те и 50-те години на миналия век постепенно това се разпространява в редица европейски страни. През 1924г. Fredd Waller от Ню Йорк прави опити да създаде първите модели на водни ски и през същата година сам кара конструираните от него водни ски, теглен от моторна лодка. Този пример заразява и други последователи, които вдъхновени от приятните преживявания, постепенно започват да създават първите водно скиорски клубове. Такива опити по- късно се осъществяват в Италия, Франция, Германия, Швейцария, Белгия и др. Възникват организации с асоциативни връзки помежду им, след което се стига до основаване и на Международната федерация по водни ски (МФВС). Нейни учредители стават Белгия, Франция и Швейцария. Най- известният водноскиорски клуб в Европа по онова време се нарича Ruislip Lido. В него тренират световните шампиони: Jeanette Wood, Andy Mapple, Patrice Martin и др.
Международният Съюз по водни ски (МСВС) се създава в Женева. По време на учредяването му на 29 юли 1946г. се организират демонстративни състезания като инициативата и организацията принадлежи на скиорите на Франция, Белгия и Швейцария, поканени за да направят и изложба на водни ски. Водните ски се представят като демонстративен спорт в Олимпийските игри през 1972г. в Мюнхен.
Водните ски в България се популяризират сравнително по-късно, в сравнение със САЩ и Австралия. През 1952-1955г. самобитно се правят опити с гумени лодкоподобни ски и щеки, за плъзгане по Дунава, но тези опити нямат последователи. През 1959г. ръководителят на катедра “Ски” при ВИФ “Г.Димитров” – Иван Стайков минава курс по водни ски в Берлин (ГДР), където се запознава с този спорт и връщайки се в България въвежда използването им при тренировка на зимните скиори през летния сезон. Постепенно това се разширява, като се стига до първия републикански турнир по воден слалом, който е проведен на 22 август 1969 г., в гр. Русе. Победител сред мъжете става Асен Симонян, а при жените Лиляна Донкова и двамата от отбора на гр. Русе. Фигурното пързаляне за пръв път бе включено в програмата като състезателна дисциплина на републикански турнир по водни ски през месец Септември 1970 г.