Каякът е много популярен воден спорт в наши дни. Той има много вариации, за които ще споменем по-долу в тази статия. В самата си същност, карането на каяк е просто метод за придвижване по вода с помощта на собствените ви сили. За целта се използва гребло, което обикновено има две извити части от всяка страна, за да се даде възможност за движение напред и назад за разлика от карането на кану. Това определение, обаче, не е много точно, тъй като има изключително много различни видове каяк. Нека хвърлим един поглед върху тях.
"Каяк" означава лодка за лов. В историята, каякът е бил използван от хората, които живеят край брега, за да търсят храна в океана. Смята се, че местното население на Арктика са били първите каякари, използвали дървени рамки, покрити с животински кожи. В днешно време, каякът се отнася към много по-широк обхват от дейности. Но както споменахме, основната лодка си остава същата.
Каяците са дълги, тънки и обикновено едноместни лодки. Те биват различни форми и стилове, които са съобразени с различните начини на каране. Морските каяци са много дълги и тънки, което им позволява да се плъзгат лесно през водата. Каяците, предназначени за преодоляване на бурни речни бързеи, от друга страна, са къси, за да се улесни маневреността и възможността да се завъртите в изправено положение, след като сте били обърнати с главата надолу.
Докато почти всички видове каяци са предназначени за това човек да седне в тях, определен клас позволява човекът да стои на плоска вдлъбнатина отгоре върху него. Очевидно е, че този тип каяк обикновено се използва върху гладки водни повърхности, като езера.
Както се вижда от различията в дизайна, каякът има много форми. Някои хора обичат да карат в морето, като правят обиколки около брега. Други ентусиасти предпочитат да се спускат по бързеите на реките и пътуват по целия свят, за да го правят.
Карането на каяк или доставя много адреналин, или е просто един релаксиращ начин да се насладите на красотите на природата от първа ръка. Просто трябва да се решите, да излезете и да го направите.