Наближава зимния сезон и е добре да знаем най-важното за различните видове изолационни материали на дрехите и екипировката за планина. Като цяло, еднопластовите изолиращи дрехи имат по-високо съотношение на топлина към тегло, отколкото многослойните системи на обличане и са по-малко рестриктивни при активна дейност. Наред с тези предимства обаче, върви и ограничения температурен обхват, в който изолиращото облекло ще ви кара да се чувствате удобно.
Някои привърженици на леката екипировка приемат похвата за използване на т. нар. “вървящи спални чували” при лагеруване в по-студено време. Те носят изолиращо облекло – панталон, яке и обувки, когато лягат, като единствено добавят към това постелката и олекотен спален чувал. Тази техника не е за всеки. Дрехите могат да абсорбират телесната влага и мазнини, но защитниците на теорията я подкрепят като казват, че няма нужда да се носи допълнителна изолация.
Видове пълнеж
Ето и най-важното за свойствата на видовете изолиращ пълнеж на дрехите за планина
Естествен гъши пух
Естественият пух има най-добро съотношение на тегло към топлина в сравнение с всеки друг изолатор. По-издържлив е от синтетичните материали и издържа повече на процеса на сплъстяване при продължителна употреба. Въпреки че по принцип е по-скъп материал, пухът може да е инвестиция за цял живот, ако се грижите както трябва за дрехата. Трябва обаче да внимавате с влагата. Естественият пух губи повечето от изолационните си качества, когато се намокри. И на всичко отгоре съхне бавно.
Мярката за качество на пуха е Степен на компресиране. Ако всички други показатели между две якета за еднакви, това с по-високата степен на компресиране е по-леко и заема по-малко място в раницата, в сравнение с другото, което ще топли еднакво добре и е изработено с пух от по-ниско качество. Степента на компресиране се измерва в кубични инчове за една унция. (Все пак е по американската система...) Стойности от около 400-450 се считат за средно качество, 500-550 е добро, а 600-700 е отлично.
Изкуствен пълнеж
Синтетичните материи имат предимството на добро представяне в мокри условия. Изкуствените изолационни материали се състоят от мрежа от сплетени полиестерни нишки, които улавят въздух помежду си. Те имат свойството да поемат по-малко влага и съхнат по-бързо. Дори когато са мокри, те запазват по-голяма част от изолационните си качества. По-евтини са от пуха, по-лесно се поддържат и са антиалергенни. Недостатъците им са, че са по-тежки, по-обемни и не топлят толкова добре като естествения пух.
Външни материи
Това са материите от найлон, полиестер и тефлоновите промазки. Найлонът и полиестерът са ветроустойчиви и дишащи. Към това можем да добавим и ниското тегло, добре се компресират и са относително евтини. Промазки като DryLoft® например правят материята високо устойчива на вятър и вода, като същевременно запазва отличната си дишаемост. Това прави всеки един изолационен материал да показва най-добрите си качества, дори и в най-лошите условия.
Методи на конструкция
Начинът, по който е ушита една дреха може значително да окаже влияние на изолиращите и свойства. При някой от методите на местата на шевовете се образуват студени точки, тъй като там пълнежът остава по-малко. В някои случаи, за да се избегне това, дрехата се ушива със застъпване на отделните пластове от изолационния материал или се прави трипластова структура. В последния случай устойчивостта на вятър и изолационните качества са най-големи.
Температурен рейтинг
Трябва да внимавате с температурния рейтинг, който е обявен на дрехата. Знайте, че тези показатели са относителни. Вашето физическо състояние, телесната мазнина, диетата ви и физическата ви подготовка оказват голямо влияние на това колко топло се чувствате в тази дреха. Към това можем да добавим и заобикалящата ви обстановка, която също оказва влияние.