Докато основното при спалните чували предназначени да бъдат носени в раница е ниското тегло, то спалните чували, които се използват за къмпинг, на който ходите с колата и семейството си, имат за цел да дават максимален комфорт. Те са обикновено по-големи, по-дебели, по-меки и по-евтини от другите. Ето и няколко съвета за това какво да гледате, когато искате да си купите такъв спален чувал.
Температурен диапазон
Температурният диапазон при спалните чували индикира границите, при които може да бъде поддържана нормална за спане температура. Това означава, че ако е посочена минимална температура от 10°С, то чувалът не бива да бъде използван при температури по-ниски от 10°С. Имайте предвид обаче, че тези показатели предполагат, че спящият е облечен с бельо с дълги ръкави и дълъг панталон и използва постелка под спалния чувал.
Метаболизмът при хората варира от човек до човек, а показателите варират при различните производители. Затова използвайте следните разяснения само като насочващи, а не като някаква гаранция.
Фактори влияещи на телесната температура
Освен самия спален чувал, на удобството и температурата на тялото ви влияят и други фактори:
- Постелката за спалния чувал – тя изолира спалния чувал от студената и влажна земя и така намалява загубата на топлина, също добавя и малко повече удобство като омекотява.
- Палатката – тя създава допълнителен слой въздух около вас и той ви изолира от външната среда.
- Метаболизмът – както вече споменахме, при всеки човек той е различен и това оказва влияние на това доколко тялото ви задържа топлината и колко бързо я отделя.
- Полът – като по правило, жените обикновено предпочитат да им е малко по-топличко отколкото при мъжете.
- Дрехите – разбира се, дрехите, с които сте облечени докато спите оказват също голямо влияние на удобството. Дългото термо бельо и чистите чорапи ще спомогнат тялото ви да има добра изолация. Шапка или шал ще намали отделянето на телесна топлина. А при по-студени от очакваното нощи, може да помогнат дори поларено яке и панталон.
- Качулка – обикновено качулки имат спалните чували предназначени за носене в раница и тази качулка може да бъде пристегната и това също да послужи като помощ за запазване на топлината.
- Хидратация – това тялото ви да бъде добре хидратирано, също оказва влияние. Обезводненият организъм губи по-лесно топлината. Една топла напитка преди лягане е голямо предимство.
Съвети за правилен избор на спален чувал
Изберете спален чувал с минимална температурна граница малко по-ниска от най-ниските температури, които очаквате да срещнете. Ако пък се случи, че температурите са по-високи от очакваното и ви стане топло, лесно може да разкопчеете чувала и да осигурите по-добра циркулация на въздух.
Ето и малко насочваща информация за това различните типове спални чували за какви температури са предвидени:
- Летни: от +10°С и нагоре
- Трисезонни: от -5°С до +10°С
- Четирисезонни: от -20°С до -5°С
- Зимни или екстремни: по-ниски от -20°С
Забележка: Температурният диапазон на повечето спални чували за къмпинг е в границите от -10°С до 10°С.