Вече разгледахме в предишната ни публикация какво означават два от основните показатели за качествата на дрехите за спорт и туризъм – водоустойчивост и дишаемост. Най-кратко казано, първият отразява възможността за проникване на влага отвън навътре, а втория – отвътре навън. До тук добре, обаче как да определим колко водоустойчиво и колко дишащо трябва да е якето ни? Най-лесно е да търсим възможно по-високите показатели според цената, която можем да си позволим да платим. Но това не е точно така! Затова първия въпрос, на който ще отговорим е...
Колко водоустойчиво трябва да е облеклото, което нося?
За това какво да облечете и колко устойчиви на вода трябва да са дрехите ви има значение дейността, която извършвате. За каране на ски или сноуборд например, добре е водният стълб да не е под 5 000 мм. И все пак такива дрехи ще вършат добра работа, ако карате в предимно в сухо и ясно време и правите редовни почивки. С всичко по-малко от 5 000 мм воден стълб рискувате да се намокрите и най-малкото да си навлечете неприятна настинка, без да говорим за по-сериозни последствия.
Дрехите с показатели между 5 000 и 10 000 мм са добър избор за ентусиастите, които прекарват по цели дни навън в планината наслаждавайки се на любимия си спорт, без да се притесняват от капризите на времето. По-запалените по снежните спортове, особено тези, които ги практикуват на места с по-влажен климат, е добре да се снабдят с нещо още по-добро, което да е с показатели от 10 000 до 20 000 мм воден стълб. Ако по-голямата част от времето ви минава в трекинг в планината и преходи до отдалечени места, то тогава дишаемостта на дрехата става също толкова важен показател, колкото и водоустойчивостта и. Тогава гледайте облеклата, които са с показатели от поне 20 000 и нагоре – и за водоустойчивост, и за дишаемост. Както се очаква разбира се, по-високите показатели означават и по-високи цени.
Запомнете, че въпреки че 20 000 мм воден стълб може да звучи впечатляващо, един тежък ден прекаран в мокри условия, като добавим към това и действието на вятъра, поставя на изпитание дори и най-водоустойчивата материя.
Как се определят показателите за водоустойчивост?
Показателите за водоустойчивост се определят от производителя на дрехата или материята, която е използвана за нейната направа, като тестовете за тази цел са извършени или от външна независима лаборатория, или от самия производител. Има няколко различни процедури, които се правят, но повечето са еквивалент на това да се постави тръба с квадратно сечение с размери 1”х1” върху плата и се определи колко висока (в милиметри) ще е колоната с вода, която ще налеете в тръбата, преди материята да започне да пропуска. Някои производители са разработили свои собствени методи за тестване, които включват и добавяне на налягане към процеса, за да се симулира и ефекта от вятъра.
Колко дишащи трябва да са дрехите ми?
Това е следващият въпрос. Разбира се, най-лесно е да кажем “Колкото повече, толкова по-добре”, но истината все пак е, че това зависи от нивото ни на активност. Слой с топъл и влажен въздух между тялото и външния ви слой облекло означава топлина докато базовия ви слой не се увлажни от влагата. В студено и сухо време яке, което е с много висок показател за дишаемост може да направи така, че видими облачета от водни изпарения да се издигат от тялото ви, а това означава загуба на топлина. Например, не е нещо необичайно за носещите дрехи с eVent™ или Sympatex™ мембрана да имат нужда от повече изолация под външния си защитен слой облекло, за да се чувстват достатъчно топло и комфортно.
Ако за да стигнете до началото на ски пистата използвате само лифта и не се налага да се изкачвате пеша до върха, преди да се спуснете, от време на време правите почивки в някое от заведенията по пистите, където вероятно ще свалите якето си, то тогава дишаемост с показатели от около 5 000 до 8 000 гр./м²/24 ч. ще ви върши идеална работа. Ако пък извършвате дейности, които изискват много енергия, карате борд или ски с висока интензивност, катерите се до върха, за да се спуснете извън пистите и други подобни, при които се потите много, тогава можеби трябва да гледате дрехите с мембрана, осигуряваща от 10 000 до 15 000 гр./м²/24 ч. дишаемост. А за най-запалените ентусиасти на зимните спортове, които се подлагат на най-екстремните натоварвания, дишаемостта вече може да скочи и над 20 000 гр./м²/24 ч.
Как се определят показателите за дишаемост на дрехите?
Също както и при показателите за водоустойчивост, дишаемостта на материите се определя или от производителя им или от независима лаборатория, но методологиите за тестване са доста разнообразни и е почти невъзможно да бъдат сравнявани един с друг.
Резултатите от такива тестове могат да варират в много широки граници, в зависимост от начина на изпитване, температурата, влажността и налягането. И не са стандартизирани от марка до марка или от тест до тест. За съжаление, повечето тестове не отразяват реалните зимни условия в планината, като близките до замръзване температури с висока относителна влажност. Тъй като производителите рядко разкриват реалните тестове, които провеждат и също така предпочитат да отчетат възможно по-високи стойности, за да промотират продуктите си, то най-добре е да гледаме на тези цифри с известна доза скептичност. Но все пак ако правите сравнение между продуктите на определена марка или такива използващи една и съща мембрана, тогава разбира се може да приемем, че с увеличаване на числото, ще се увеличава и реалната фукционалност на дрехата. Правят изключение случаите, когато производителят оценява дишаемостта по RET скала (Resistance to Evaporative Heat Transfer), то тогава е обратното – по-ниските стойности означават по-добри качества.