За хората, които пътуват рядко въпросите “Какво да облека?” и “Колко дрехи да нося?” са нещо обичайно, когато дойде момента да се стягат за път. Да стегнете багажа си за голямо пътуване може първоначално да изглежда трудна задача, но ако го правите умно може да си спестите доста стрес и напрежение. Например, ако пътувате в друга държава, най-добре е да вземете някои леки и универсални дрехи, които са подходящи за всякакъв вид приключения – от градски обиколки, до пътешествия сред природата. По-надолу в статията ще обърнем внимание на основните неща за това как да си купите подходящи за път дрехи и какво да сложите в багажа си.
Дрехи за пътуване
Ключът към умния избор на облекло за път е в това да откриете онези, които може да носите напрактика навсякъде и по всяко време на деня. За целта търсете следното:
Висококачествени материи
Материите, които са дишащи, водоабсорбиращи и лесни за поддръжка са онези, от които имате нужда по време на път.
Неутрални цветове
Мястото в багажа е ценно. Търсете светли и неутрални цветове, като кафяво, каки, бежово. Особено за панталони, бермуди и поли. Тези цветове се съчетават добре с почти всичко, а така ще редуцирате багажа си.
Немачкащи се дрехи
Гледайте ако може дрехите ви да са устойчиви на мачкане. Това разбира се не означава, че няма да се мачкат изобщо, но поне ще е значително по-малко от останалите. Така няма да ви се налага да мислете за гладене.
Стил на обличане
Обикновено няма как изобщо да не се откроявате от местната култура, но дрехите, които носите може да ви направят поне по-малко натрапващи се на очи. Избягвайте тесните дрехи и много късите панталони и поли. Този вид облекло може да е изключително неприемливо в някои култури и дестинации.
Слънцезащита
Всички материи блокират до известна степен UV лъчите на слънцето, но слънцезащитното облекло има фактор на защита от ултравиолетовите лъчи (UPF), включващо защита и от двете – UVA и UVB лъчите на слънцето. Факторът на слънцезащита при облеклото варира между 15 (добър) до 50+ (отличен) и тази защита никога не се отмива при пране или от потене. Дрехи с фактор 50 блокират 98% от UV лъчите.
Защита срещу насекоми
Насекомите могат да бъдат истинска напаст. По-лошото обаче от това да са неприятни и досадни е фактът, че пренасят болести. На някои места маларията, енцефалита, Лаймската болест и тропическата треска могат да бъдат сериозна заплаха за живота и здравето ви. Затова има материи, които са третирани с репелент, който отблъсква насекомите и така ви защитават от ухапванията им.
Джобове
Наличието им е много удобно и полезно, особено когато се стремите да не прекалявате с количеството дрехи в багажа си. Няколко съвета свързани с тях:
Джобове по ризите – удобни са за билети, слънчеви очила и други малки аксесоари.
Джобове по панталоните и полите – някои имат скрити джобове за пари и документи, което доста по-удобно от това да носите отделно чантичка или колан за документи.
Джобове с цип – предлагат повече сигурност срещу загубване или кражба от джобовете, които се закопчават с копчета.
Сравнение на материите
Материите, от които са изработени дрехите ви е хубаво да са дишащи, да провеждат добре влагата от кожата ви и да съхнат бързо. Памукът например е подходящ за дрехите за ежедневна употреба, но като цяло не е много подходящ при пътуване. Затова предлагаме малък обзор на най-често срещаните материи с техните предимства и недостатъци:
Найлон и полиестер
Повечето от висококачествените материи съдържат един от тези синтетични материали. Някои от познатите марки са CoolMax® полиестер и Cordura® найлон.
Предимства: Дишащи, бързосъхнещи и леки са, провеждат влагата и са устойчиви на абразивно износване.
Недостатъци: Не са толкова удобни за носене като памука.
Коприна
Луксозна и мека, най-често се използва за изработката на бельо.
Предимства: Лека, дишаща и здрава, идеална е за топъл климат.
Недостатъци: По-малко издържлива е от другите материи.
Памук
Това е най-често използваният материал за всекидневно и универсално облекло.
Предимства: Мек, издържлив, дишащ, подходящ за всякакъв стил на обличане и лесен за поддръжка.
Недостатъци: Не отвежда влагата и не съхне бързо като полиестера и найлона.
Памук с полиестерна промазка
Още една често срещана материя при ежедневното облекло, като промазката допринася за по-голям комфорт и по-добри качества.
Предимства: Усеща се по-мека върху кожата, дишаща.
Недостатъци: Не отвежда влагата толкова добре и не съхне толкова бързо като материите от 100% найлон или полиестер.
Подплатени материи
“Подплатени” се отнася за дрехите изработени от една материя (например памук) от външната страна, която е подплатена с друга по вид материя (например полиестер) от страната на кожата. Този подход се използва, за да се доставят най-добрите качества и от двете материи.
Ревю на дрехите за пътуване
По-долу са описани дрехите, които пътуващите е хубаво да носят със себе си, без значение какъв тип пътуване са планували.
Якета
За да сте сухи и да се чувствате удобно при мокро време, най-добре е якето ви да е водонепромокаемо и дишащо или поне водоустойчиво и дишащо.
Водонепромокаема дишаща защита
Някои от най-популярните и най-качествени материи, които се използват за висококачествени облекла са Gore-Tex® и eVent® мембраните. Те намират приложение при дрехите за всякакви спортове и туризъм. За съжаление обаче, най-доброто винаги е на по-висока цена.
Водоустойчива дишаща защита
Тези дрехи ще ви предпазват при вятър и лек дъжд или сняг, като в същото време предлагат отлична дишаемост, ако сте по-активни. По-малко обемни са за опаковане и по-евтини от другите висококачествени дрехи, но не са подходящи при силни валежи.
Панталони, бермуди, поли, рокли
Бермудите, полите и роклите са очевиден избор при пътувания до места с по-топъл климат и тропически дестинации. Но имайте предвид, че дългите панталони ще ви пазят по-добре от слънцето, насекомите и дъжда. А както споменахме по-горе, може да ви се наложи да ги носите и поради причини свързани с местната култура. Панталоните с махащи се крачоли са много удобни, универсални и ще ви спестят място в багажа.
Ризи
Винаги си носете риза с дълъг ръкав, дори и да пътувате до място с топъл климат. Също както и дългите панталони, тя ще ви предпазва от слънце, насекоми и дъжд. Най-добре е ризите да са от синтетична материя или мериносова вълна. Памукът е подходящ само за ежедневни дейности или топъл и сух климат. Спортните горнища са също много подходящи за пътуване, особено в места с топъл климат, защото те отвеждат влагата и така поддържат тялото ви по-хладно.
Полари и вълнени пуловери
Поларените горнища и елеци изолират много добре и отвеждат влагата. Недостатъкът при тях е, че са по-обемни и не се компресират добре в багажа. Но ако това не е от толкова голямо значение, те са добър избор.
Връхните дрехи и пуловерите от вълна ще ви поддържат топли, дори когато се намокрят. Това се отнасят в най-голяма степен до дрехите от мериносова вълна. Те също не задържат и миризми, като синтетичните материи. Но също както и поларите, някои от тях може да са по-обемни за опаковане.
Шапки
Винаги си носете шапка! Това, за което може да помислите е следното:
Шапки за дъжд – имат широка периферия, водоустойчива и дишаща конструкция и връзка, която минава под брадата ви. Те служат много добре и за защита от слънцето.
Слънцезащитни шапки – обикновено са изработени от памук или найлон за по-добра дишаемост и имат отвори или мрежа за вентилация. Има шапки с пелерина в задната си част, за да предпазват също врата и ушите ви от слънцето.
Шапки за студено време – това са плетените или поларени шапки, които обикновено носим зимата или при по-студено време в планината. Има някои модели, които са с козирка и предлагат допълнителна защита при вятър или валежи.
Бельо и чорапи
Същите правила за материите, за които говорихме по-горе са в сила и тук – синтетичните материи са по-лесни за поддръжка, докато памука и мериносовата вълна предлагат естествена дишаемост и комфорт. Когато си избирате чорапи имайте предвид, че изкуствените материи и вълната ще ви предпазват повече от появата на мазоли и мехури, тъй като ще поддържат краката ви по-сухи, отколкото памучните чорапи.
Дано предложената по-горе информация ви бъде полезна в бъдещите ви пътувани и пътешествия. Ако мислите, че има нещо, което да добавите, направете го в коментарите. Да добър час!