С настъпването на лятото и горещините, които ни носи то, знаем, че важна част от спортните и други дейности, които практикуваме сред природата, е това да се грижим да сме добре хидратирани. Това не е нещо ново и много пъти сме го чували или сме чели за това колко течности е хубаво да се приемат на ден от човек. Все пак две-трети от тялото ни е само вода. Дори и костите ни съдържат 20% вода! Водата е необходима за транспортиране на всички хранителни вещества, хормони и дори отпадните вещества навън от организма ни. Ето защо е много важно да не се стига до дехидратация, един често пренебрегван аспект на заболяване. Много от нас наистина са дехидратирани без дори да го осъзнават.
Ето няколко потенциално изненадващи неща, които е добре да се знаят за хидратацията. Просто ги имайте предвид с настъпващите жеги.
Болката от жажда е съвсем реална
Да, точно така, можеби сте чували за болка в следствие на глад, по същия начин човек може да изпитва и болка в следствие на жажда. В някои случаи не може да се разчита само на пресъхналата уста да ни даде сигнал, че имаме нужда от още малко вода. Хронични болки в ставите, главоболие или болки в корема може в много от случаите да са в следствие на обезводняване. Както вече споменахме, водата е необходима, за да пренася отпадните вещества на организма навън от тялото и когато сме обезводнени, тези вещества не се изхвърлят от организма. Което от своя страна води до това, че нервите ни ги интерпретират като болка.
Умората може да е в следствие на дехидратация
Според едно проучване, едва 5% спад в нивото на хидратация на организма може да доведе до 25-30% спад на енергията. Дори да загубите 3% от течностите на организма ви, това може да предизвика затруднено мислене, объркване на мисълта и по-бавен метаболизъм. А според друго проучване, едва 1.5% загуба на течности води до намалена когнитивна функция на организма, главоболие и умора.
Алергиите и астмата може да бъдат свързани с обезводняване
Установено е, че когато тялото е дехидратирано, хистаминът започва да разпределя запасите от вода, което от своя страна води до увеличаването му и до алергични реакции и намален имунитет на организма. Хроничната дехидратация води до освобождаване на хистамин при страдащите от астма, което пък води до възпаления и бронхиални проблеми.
Водата от чешмата може да предизвика проблеми със стомаха
Водата, която тече от чешмите ни е хлорирана, за да бъде дезинфекцирана. А хлорът дразни кожата, про-оксидант е и убива полезната чревна флора. Когато убиваме полезните микроорганизми в стомашно-чревния тракт, това може да доведе до подуване и забавен метаболизъм. А когато стомахът ни не може да произведе толкова стомашна киселина и ензими, колкото са необходими, тогава храносмилането може да стане меко казано неприятно.
Колко вода ни е нужна?
Разбира се, еднозначен отговор на този въпрос не може да бъде даден. Това зависи от индивидуалните нужди на всеки човек. Количеството вода, от което имаме нужда зависи от ред фактори, като метаболизма на всеки организъм, от дейностите, с които се занимаваме и нивото ни активност, ниво на стрес, температурата и диетата ни. Затова просто обръщайте внимание на симптомите на вашето тяло и гледайте да си набавяте достатъчно течности. Особено, когато навън е по-горещо или когато сте по-активни.