Ще излизате в планината през уикенда и според прогнозата за времето ще е студено и няма да вали. Ще нощувате навън и ви трябва спален чувал, но какъв да си вземете – с пълнеж от естествен гъши пух или със синтетичен пълнеж? Е, добре дошли! Това е един от най-старите въпроси в средите на планинарите – кой от двата пълнежа е по-добър за дрехите и екипировката за планина.
И отговорът на въпроса на става по-лесен с времето. Кое е по-доброто – естественият или изкуственият материал? Много от нас биха казали, че няма по-добро от естественото, това, което природата е създала. Но не е съвсем така! Естествения пух, наред с всички положителни качества, има все пак и своите недостатъци. А в последните години синтетичните материи, които се произвеждат, все повече се доближават до показателите на естествените, като в същото време нямат техните недостатъци.
И така, кое е най-доброто? Без значение дали става въпрос за спален чувал, за зимно яке или нещо друго, трябва да решите каква изолация да предпочетете. Ето накратко малко информация за всяка от двете възможности:
Естествен гъши пух
Това е най-топлия и най-лекия изолационен материал. Пухът има невероятни свойства за задържане на топлината и съотношението му на тегло към количество топлина не може да се сравнява със синтетичните материали.
В следствие на малкото количество пух, което е необходимо, за да се осигури добра изолация, той също така се компресира много. Това прави продуктите с гъши пух много компактни и те ще заемат по-малко място в раницата ви, отколкото такива с изкуствена изолация.
Недостатъците на естествения пух са, че не е изобщо евтин. Освен това като се намокри той губи изолационните си качества, става по-тежък и съхне бавно. А това означава, че ако намокрите спалния си чувал, той на практика става безполезен за дълго време, докато изсъхне.
Изкуствена изолация
Това са синтетични влакна, създадени с идеята да наподобяват свойствата на естествения пух. Синтетичните изолации имат водоустойчиви качества. Така че основното им предимство е, че се представят по-добре от пуха, когато са мокри. Те не абсорбират влага, а това означава, че продължават да задържат топлина и да поддържат добро ниво на изолация, дори в мокри условия.
Времето за сушене също е много по-малко. Синтетичните материи съхнат много по-бързо от естествените материали, което означава, че по-скоро ще може да използвате спалния си чувал, ако той се е намокрил. Друго предимство е, че продуктите с такава изолация са доста по-евтини от тези с естествена и са много по-достъпни.
Но синтетичните материали също имат своите недостатъци. Те нямат същото съотношение на топлина към тегло, както естествения гъши пух. Това означава, че за да постигнете същото ниво на изолация ще ви е необходим доста повече материал. От тук вече трябва да решите дали бихте си позволили да носите по-тежка екипировка, за да имате осигурена същата топлина или ще се лишите от такава, за сметка на по-ниското тегло.
И победителят е...
Е, няма как да определим победител в този спор, разбира се. Можем да кажем само, че трябва добре да прецените в какви условия ще използвате планинската си екипировка – спалния чувал, якето или каквото и да било друго. Ако може да си позволите да платите по-висока цена и сте сигурни, че докато сте в планината ще съумеете да я опазите суха, то тогава най-комфортно ще се чувствате с изолация от естествен пух.
Но ако имате някакви съмнения за това колко сухи може да останете и сте ограничени в бюджета, синтетиката е вашия избор. Може да пожертвате малко топлина или да се примирите с по-голямо тегло на оборудването си, но все пак ще сте сигурни, че когато то се намокри, отново ще предлага изолация от студа.
А вие какво предпочитате?