Количката е празна

Екстремни спортове (също наричани приключенски или екшън спортове) е термин за определени дейности, за които се смята че имат високо ниво на риск. Тези дейности включват скорост, височина, голямо физическо усилие, специализирано оборудване или зрелищни каскади. До днешна дата няма някаква наука или статистика на нещастните случаи, за да се разграничат дейностите с ниска или средна опасност от дейностите с висока опасност. Това по-скоро се използва като маркетингов термин за промотирането на събития като X-Games.

Докато употребата на термина “екстремни спортове” се е разпространила като описание на множество дейности, точно кои спортове се смятат за “екстремни” е спорно. Има обаче няколко характеристики, които са общи за повечето екстремни спортове. Макар че не са единствено сфера за младежта, те се практикуват от сравнително по-младите хора. Екстремните спортове рядко са разрешени в училище. Те обикновено са по-уединени от традиционните. Като допълнение, начинаещите екстремни атлети обикновено започват да се занимават с това без напътствията на треньор (макар и по някой път да се наема такъв на по-късен етап).

 


Дейностите категоризирани от медиите като екстремни спортове се различават от традиционните спортове предимно по присъщия висок брой неконтролируеми изходи. Състезателите в тези случаи се състезават не само с други състезатели, но също така и с природни препядствия и предизвикателства. Тези природни препядствия са най-често свързани с времето и терена, включително ветрове, снегове, вода и планини. Понеже тези естествени феномени не могат да бъдат контролирани, те неизбежно оказват резултат върху изхода от дадената дейност или събитие.


При традиционните спортни дейности, състезателите се съревновават един с друг при контролирани обстоятелства. Въпреки че е възможно да се организира и контролирано спортно събитие като X Games, все пак има и неща, които не могат да бъдат еднакви за всички състезатели. Пример за това са снежните условия за сноубордистите, качеството на скалите и леда за катерачите или височината на вълните за сърфистите.
Докато критериите за оценка могат да бъдат взаимствани от традиционните спортове, когато се оценява някакво представяне (дистанция, време, точки и т.н.), изпълненията в екстремните спортове са по-скоро оценявани по субективни или естетически критерии. Това оказва влияние и в тенденцията да се отхвърлят уеднаквените методи за оценяване, като различните спортове въвеждат свои идеали и наистина имат възможността да развиват собствени стандарти за оценяване с нови традиции или нововъведения в спорта.


Историята на няколко “екстремни спорта” може да бъде проследена назад до древните полинезийци, които се забавлявали практикувайки това, което сега ни е известно като сърф и чрез и взаимстването му и използването на съществуващите вече технологии да се използва за нови цели като скейтборда. През 70-те години на миналия век сърфисти от Калифорния започнали да “сърфират” със скейтборди, за да поддържат уменията си извън сезона за сърф. До тогава, имайки няколко кратки периода на популярност през 50-те и 60-те години, на скейтборда се е гледало повече като на играчка, отколкото като на част от спортното оборудване. Поради наличността на терен на практика навсякъде, скейтборда дори минава сърфа по популярност. Екстремните спортове стават все по-известни като се разклоняват във всякакви посоки обхващайки дисциплини по море, като уиндсърфа и въздух – парашутизма. Терминът “екстремен спорт” е популяризиран от X Games, събитие обхващащо много и различни спортове и създадено от ESPN. Първите X Games (известни през 1995 като Extreme Games) се провеждат в Newport, Providence, Mount Snow and Vermont в САЩ.


Eric Brymer, доктор по философия открива също, че различни необикновени човешки преживявания, някои от които наподобяват тези при дейности като медитацията, са важна част от преживяванията при екстремните спортове. Някои от спортовете съществуват от десетилетия и техните разпространители обединяват поколенията, като някои са станали доста известни личности. Скалното и леденото катерене са създали имена като Едмънд Хилари, Крис Бонингтън и др.